Banka Hesap Numaralarımız

+90 216 484 54 54

bilgi@versusmedya.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

Sık Sorulan Sorular
Anasayfa Sık Sorulan Sorular

Google reklamları için günlük ya da aylık ne kadar bütçe ayırmalıyım?

İstediğiniz fiyat aralığında günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Reklamlarınız tıklandıkça günlük bütçenizden ilgili tutar düşer. Belirlemiş olduğunuz günlük bütçenin azalması veya bitmesi için reklamlarınıza tıklanması gerekir. Günlük ya da aylık ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği kampanya planınıza, rekabet durumuna ve hedef kitlenize göre belirlenir.

Google Reklam bütçemi siz yönetir misiniz? Peki size ne kadar ödeyeceğim?

Google AdWords aylık reklam harcamanız üzerinden hesaplanan hizmet bedeli oranıyla (yüzde 15) size özel hizmet sağlanır ve kampanyalarınız planlanarak yönetilir.

Google reklam fiyatları neye göre belirleniyor?

Google reklam fiyatları, kampanya türlerine, anahtar kelimelere ya da reklamların bulunacağı yerlerdeki rekabet seviyesine göre değişmektedir. Rakiplerinizin teklifleri ve kalite puanları reklamlarınızın konumundaki maliyetini etkiler.

Google AdWords Reklam bütçesi nasıl bitiyor?

Bütçenizin azalması ya da tamamen bitmesi için reklamlara tıklanması gerekir. Reklamlarınız, isterseniz günün belirli saatlerine bütçenizi hemen bitirmeyecek şekilde planlanır isterseniz de reklam vermeye başlanan saatten itibaren en hızlı şekilde maksimum tıklamayı alarak bitirilir.

Google AdWords Günlük bütçem bitmezse ne olur?

Günlük bütçenizin bitmemesi durumunda bakiyeniz bir sonraki güne devreder. Diyelim ki 100 TL’lik günlük bütçeniz var ve siz bugün 80 TL harcama yapmışsanız 20 TL’niz devreder ve ertesi gün 120 TL harcayabilir. Toplam bütçeniz bitene kadar reklamlarınız devam edecektir.

Google AdWords hesabımı doğrudan görebilecek miyim?

Versus, Google reklamlarında profesyonelleşmiş bir AdWords ajansıdır ve şeffaf bir şekilde Google AdWords platformu üzerinden çalışır. Müşterilerimiz bizim düzenlediğimiz ve yönettiğimiz resmi Google AdWords platformu olan adwords.google.com.tr ‘ye giriş yaparak tüm süreçleri takip eder. Müşterilerimiz anahtar kelimelerini, reklamlarını ve tüm ayrıntıları görebilirler, ayrıca müşterilerimize günlük, haftalık ve aylık performans raporları göndermekteyiz.

Google reklamlarında Paramı boşa harcayıp zarar etmek istemiyorum, kesin geri dönüş alabilir miyim?

Versus, reklamlarınızın kesin olarak gösterileceğinin ve reklamlarınızın tıklama almadan para harcamayacağının garantisini verir.

Google'da Rakibim ya da beni sevmeyen birileri reklamlarıma tıklarsa ne olur?

Bir IP (İnternet Protokolü) adresinden birden fazla tıklama alırsanız bu sadece bir tıklama olarak sayılır ve kalanı için ücretlendirilmezsiniz. Eğer Google, bunun otomatik bir yazılım ya da benzeri bir illegal aktivite olduğunu tespit ederse hiçbir ücret ödemezsiniz.

Maksimum Tıklama Başına Maliyet (Maks. TBM) ve Ortalama Tıklama Başına Maliyet (Ort. TBM) nedir?

Maksimum tıklama başına maliyet ödemeye razı olarak Google AdWords sistemine sunduğunuz en yüksek tutarı ifade eder. Google algoritmaları, her arama yapıldığında arka planda bir açık arttırma yapar ve Google AdWords sistemi reklamların kendi mevcut konumlarını hak edebilecekleri en düşük ücreti otomatik olarak hesap etmek için rakiplerinizin tekliflerini de hesaplayarak ilgili konumu elde edebileceğiniz en düşük tutarı hesaplar. Hak ettiğiniz reklam konumlarında gün sonunda hesap edilen ortalama tutar sizin o günkü ortalama tıklama başı maliyetinizi ifade eder, bu tutar ay bazında hesap edildiğinde aylık ortalama tıklama başı maliyetiniz (Ort. Tbm) oluşmuş olur.

Google Fiyatlarda üst sınır var mı? Daha çok para verirsem daha mı başarılı olurum?

Aslında maksimum tıklama başına maliyet için bir üst sınır yoktur, anahtar kelimelerdeki rekabet oranına göre maliyetler değişkenlik gösterir. Türkiye’de tıklama başına maliyetler genelde 7 kuruş ile 4 TL arasında değişebiliyor.

SEO’ya uygun anahtar kelimeler nasıl belirlenir?

Öncelikli iş marka hedefleri doğrultusunda personaların tanımlanmasıdır. Kime hitap ediyoruz, ne için hitap ediyoruz, burada görmek istediğimiz sonuç nedir? Hedeflenecek anahtar kelimeler bunlardan bağımsız düşünülürse SEO projeniz başarılı olamaz. İkinci önemli nokta da rakiplerin doğru tanımlanmasıdır. Rakibiniz olarak gördüğünüz bir marka online pazarda rakibiniz olmayabilir veya bambaşka rakiplerle karşılaşabilirsiniz.

SEO çalışması yapabilmek için yazılım ekibine ihtiyaç var mı?

Sitemizin sağlıklı bir şekilde taranabilmesi ve indekslenmesi adına teknik SEO kavramı büyük önem arz etmektedir. Bu durumda yazılım ekipleri ile SEO departmanları kesinlikle birlikte çalışmalıdır.

Sosyal medya SEO çalışmalarıma fayda sağlar mı?

Sosyal medya paylaşımlarının sitemiz SEO’suna doğrudan bir katkısı olduğunu söylemek zor ancak paylaşımlar ve paylaşımların getirdiği etkileşimler sayesinde marka bilinirliğini artırmak ve organikten elde edilen brand aramaların artmasını sağlamak mümkün diyebiliriz.

Sitem arama sonuçlarında hiçbir şekilde görünmüyor. Tekrar indekslenmesini sağlamak için ne yapmalıyım?

Search Console üzerinde mülk olarak eklediğimiz web sitemize Google Gibi Getir modülü altından tekrar taranma isteği ile botları çağırabilir ardından dizine eklenme isteği göndererek indekse eklenmesini sağlayabiliriz.

Blog sayfasının SEO’ya etkisi nasıldır?

Kaliteli bir blog sayfası hedef kitle ile samimi iletişim kurmanızı sağlayarak organik trafiğe doğrudan etki eder. Ayrıca, SEO tarafında site içi link akışını geliştirerek blog içerikleri ile ilgili ekstra bağlantılar kurulmasını sağlar. Satış kanallarına ziyaretçileri yönlendirmeye de dolaylı katkı sağlar ve aynı zamanda marka bilinirliği ve itibarına da pozitif yönde etki eder. Bilgilendirici blog içerikleri ile etkileşim ve paylaşım alarak alternatif backlink edinme konusunda da dolaylı katkı sağlayabilir.

Google’ın ücretsiz verdiği hizmetler nelerdir?

SEO özelinde kullanılabilecek ve Google tabanlı ücretsiz faydalanabileceğiniz araçlar aşağıdaki gibidir: – Search Console – Google Analytics – PageSpeed Insights – Lighthouse – Yapılandırılmış Veri Test Aracı – Mobil Uyumluluk Aracı

Web tasarımının SEO’ya etkisi nedir?

Kullanıcı deneyiminin ve SEO’nun birlikte kurgulandığı bir tasarım söz konusu olduğunda ilgili web sitesi hem ziyaretçiler için hem de arama motoru botları için ideal senaryoda çalışır. Site hızının sıralama faktörlerinden biri olduğunu düşününce barındırdığı kod oranının sadeliği hem performansa doğrudan etki edecektir hem de SEO tarafında html/metin içerik oranında botlar için daha ideal bir tarama ortamı ortaya çıkacaktır

SEO’da kullanılan araçlar nelerdir?

Deepcrawl – Ahrefs – Ryte – Screaming Frog – Majestic – Search Console – Google Analytics – MFI Checker – ZeoCrawler – SEMrush – Similarweb – Ryte – Botify – Oncrawl – Sitebulb – Ubersuggest – Keyword Planner – CognitiveSEOKullanılan araçlardır. Her biri farklı bir sürece hizmet etmektedir ve tek bir konuda birden fazlasına danışılması gerekebilmektedir. Bizler ajans olarak sizin için bu araçları geliştiriyor veya kiralıyoruz. Aldığımız verileri birbirleriyle kıyaslayarak veya birleştirerek sizin ihtiyaç duyduğunuz verileri yorumluyor ardından yol haritanızı çıkararak rapor olarak iletiyoruz.

SEO danışmanlığına içerik üretimi dahil mi?

Versus'dan alınan SEO danışmanlığı içeriğin SEO’ya uygunluğu konusunda öneriler verir ancak içerik yazımı danışmanlık kapsamı dahilinde değildir.

SEO’ya uyumlu içerik yazarken nelere dikkat ediliyor?

Artık SEO odaklı içerik dendiğinde yalnızca anahtar kelime odaklı bir içerik düşünemeyiz. Sürekli gelişen arama motoru algoritmaları göz önüne alınırsa, kaliteli ve özgün içerik tüm kriterlerin önünde geliyor. Semantik search, NLP gibi gündem maddeleri her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. SEO uyumlu içerik artık çok yönlü ele alınması gereken bir konu.

SEO’yu ne kadar süre yapmam yeterli olur?

SEO çalışmalarını belirli bir süre uyguladıktan sonra, sitenizi Google’da üst sıralara taşıyabileceğiniz ve orada sürekli kalacağınız beklentisine girmemelisiniz. Google’ın sürekli yenilenen altyapısı ve algoritmaları bir önceki kuralının tam aksi yönünde olabiliyor. Dolayısıyla sürekli yeni gelişmeleri takip edip, sitenizi bu yönde optimize etmeniz, güncel sıralama faktörlerine uygun bir altyapıda sitenizi servis etmeniz gerekiyor.

SEO ajansımı hangi kriterlere göre seçmeliyim?

Öncelikle dijital pazarlama sabit ücreti analiz yapmadan belirlemek için çok komplike bir hizmet alanıdır. Bundan dolayı size özel analiz yapıp ardından fiyatlama alabileceğiniz bir ajansla çalışmak sizin açınızdan avantajlı olacaktır. Ayrıca size %100 garanti veren ajanslarla da çalışmanız doğru olmaz. Her müşteri eşsiz bir yol haritasıyla ilerlemek durumundadır ve ölçümlemeler süreç içerisinde kendini gösterir. Bu yüzden baştan net bir başarı garantisinin verilmesi veya operasyon süresinin belirtilmesi herhangi bir ajans tarafından söylenmesi sağlıklı olmayacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak ajans tercihinizi yapmanızı öneririz.

SEO ile AdWords’ü aynı ajansı yürütmesinin faydaları nelerdir?

Arama motoru reklamcılığı için organik trafik verilerini kullanmak, maliyet optimizasyonu adına oldukça faydalı olabilir. Google Ads harcamaları organik kanaldaki anahtar kelime performansı izlenerek şekillendirilebilir. Aynı zamanda ücretli sonuçlar ile üretilen trafiğin niteliğine bağlı olarak organik çalışmalar için önceliklendirme haritası çıkarılabilir. Ücretli ve organik trafik çalışmalarının birbiriyle anlık iletişime sahip ekiplerce yönetilmesi ise karar alma sürecini hızlandıracağı gibi aksiyon planlarının çevik bir şekilde uygulamaya konmasına da son derece yardımcı olur.

AdSense’in SEO’ya etkisi var mı?

Google reklamcılığı için yayıncı ürünü olan AdSense ile SEO performansı arasında doğrudan bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak bir web sitesinin, içerik alanlarını yoğun bir şekilde reklam envanteri olarak kullanması ya da reklam yerleşiminin sayfa içeriğinden daha ön planda olacak şekilde konumlandırılması kullanıcı deneyimine zarar verebileceği için ziyaretçilerin site içerisindeki davranış metriklerinin olumsuz yönde değişmesini sağlayabilir. Bu da söz konusu web sitesi için olumsuz sinyaller anlamına gelebilir.

Seo için başarı garantisi veriyor musunuz?

SEO çalışmaları yalnızca SEO ajansınıza bağlı bir başarı grafiğine sahip değildir. SEO ajansınız sizlerle mevcuttaki problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğini paylaşmakla ve rakip analizi doğrultusunda bir strateji oluşturmakla yükümlüdür. Danışman taraf olarak özellikle teknik anlamdaki değişiklikleri direkt olarak yapma gibi bir yükümlülüğü yoktur. Yani teknik problemlerinizin nasıl çözüme kavuşacağını belirterek, markanın alacağı aksiyonları da belirginleştirmiş olur. Markanın teknik ekibi site üzerindeki değişiklikler için ne kadar hızlı aksiyon alırsa başarıya ulaşma ihtimali de o kadar artmış olur. SEO ajansınız sektörünüzdeki potansiyeli gösterebilir, ulaşmayı hedeflediği trafiği/görünürlük yüzdesini sizlerle paylaşabilir. Fakat herhangi bir koşulda başarı garantisi vermesi yanıltıcı olacaktır.

SEO çalışmalarının raporlama süreci nasıl işliyor?

SEO danışmanınız sizlerle yapacağı başlangıç toplantısında teknik yeterliliğinize, rekabetteki konumunuza – rakiplerinizin SEO yatırımına, yakın-orta-uzak vadeli planlarınıza ve önceliklerinize göre bir strateji belirleyecektir. SEO çalışmasındaki en temel durum sitenin teknik alt yapısının Google parametrelerine uyumluluğunun sağlanması olduğundan ötürü süreç başlangıçta teknik alt yapınızın iyileştirilmesi ile başlayacaktır. Bu iyileştirme çok kritikten az kritik problemlere göre bir sıralamaya sahip olacaktır. Teknik problemler düzelmeye başladıkça Google’ın sitemizi fark etme ihtimali de artacaktır. Bu doğrultuda sitemize çekeceğimiz trafiğin tamamen anlamlı ve ilgili kitle trafiğine dönüşmesi sağlamak için içeriklerimizi güçlendirmemiz gerekecek ve bu da kaliteli trafiğin sitemizi hızlıca terk etme oranını düşürmemizi sağlayacaktır. Teknik ve içerik sorunlarını giderirken paralelde domain otoritemize de güçlendirmemiz için halihazırdaki sitemize gelen linklerin kontrolünü sağlamamız gerekecektir. Versus Agile proje prensibiyle operasyonel süreçlerini haftalık olarak başlatmaktadır. 1 ayı 4 parça olarak görmekte ve markaya teknik, içerik, site dışı ve ölçümleme başlıklarıyla her hafta rapor iletmektedir.

Mevcut SEO ajansımın sitemi iyi yönde geliştirdiğini nasıl anlayabilirim?

SEO çalışması doğal yapısı gereği başladığı andan itibaren başarıya ulaşan bir çalışma değildir. Mevcut durum ve yatırım miktarı göz önünde bulundurularak 3 ay, 6 ay ve 12 ay özelinde stratejiler geliştirilmesi muhtemeldir. SEO çalışması öncelikle olarak teknik yapınızın düzeltilmesi ile başlamaktadır. Bu sebeple teknik raporlarınızda bulunan hata sayısı miktarındaki düşüş sürecin iyi yönde ilerlediğini belirtebilir. SEO’da başarı 1 veya birkaç kelime özelinde artış sağlamak değil, kategori düzeyinde yapılan kelime analizi sonucunda bulunan/hedeflenen onlarca, yüzlerce kelimede yaşanan artış şeklinde özetlenebilir. Yani, bir e-ticaret sitesi olduğunuzu varsayarsak, yalnızca 37 numara kırmızı stiletto anahtar kelimesinde 1. sıraya yükselmeniz bir başarı olarak görülmemelidir. Fakat Kadın Ayakkabı kategorisinde hedeflediğiniz 200 kelimedeki birkaç sıra artış bir başarı olarak görülebilir.

SEO çalışmalarının sonuçlarını ne kadar sürede görebilirim?

SEO çalışmasını danışman taraf, marka ve Google olarak 3 kısımda görmemiz gerekmektedir. Danışman taraf yani SEO ajansınız problemleri tespit etme ve nasıl çözüleceğini belirtmekle yükümlüdür. Marka problemlerin çözümü için gerekli olan aksiyonları almakla yükümlüdür. Bu iki kısım birbirine entegre ve hızlı(SEO ajansınızın talep ettiği süre içerisinde) çözüldüğünde Google’ın reaksiyonu beklenmektedir. 12 aylık bir SEO çalışması planının ilk 6 ayı sonucunda olumlu bir trafik artışı gözlemlenebilir.

Kullanıcı deneyimi (UX) ve SEO ilişkisi nedir?

Kullanıcı deneyimi optimizasyonu, site içi SEO çalışmalarıyla ortak birçok noktaya sahiptir. UX optimizasyonu çalışmaları, temel olarak web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların deneyimini iyileştirmeye ve satış dönüşümlerini arttırmaya odaklanırken, SEO da, hem Google’ın, hem de kullanıcıların web sayfalarını en doğru şekilde indexlenebilmesini sağlar. O nedenle, doğru kurgulanmış bir site içi SEO çalışmasının temel unsurlarından birisi de, kullanıcı deneyimi optimizasyonun da en doğru şekilde sağlanmış olmasıdır.

SEO danışmanlık bedelleri Versus tarafından nasıl belirlenir?

Versus projenin ihtiyacını belirleyebilmek için bir ön analiz süreci başlatır. Bu süreçte sitenin son 2 yıllık trafik değerlerini, trafiğinin kanallara göre dağılımını, rekabetteki konumunu, trafik aldığı ve düşüş yaşadığı kelimeleri, Google parametrelerine uyumluluk seviyesini ve domain otoritesini sorgular. Bu sorgu bir rapor haline getirilir ve potansiyel müşteri ile tüm detaylar paylaşılır. Bu doğrultuda eğer müşteri bir fiyat teklifi talebiyle gelirse, Versus edindiği bilgileri danışman/saati ihtiyacını hesaplamak için kullanarak maliyet değerlendirmesini oluşturur ve teklifi talep eden birim ile paylaşır.

Site dışı SEO çalışması nedir ve ne işe yarar?

Google’ın temel algoritması olan PageRank, uzun yıllar önce web sayfalarının değerlerini temsil eden rakamlar olarak karşımızdaydı. Fakat, bir süre önce, manipulasyona açık bir yapısı olması nedeniyle Google bu verileri güncellemeyi ve paylaşmayı bıraktı. Her ne kadar Google bu değeri güncellemeyi bırakmış olsa da, temel mantığı birçok web yönetici tarafından kavrandığı için, önemli olduğuna dair kanı azalmadı. Kısaca bahsetmek gerekirse, tıpkı sosyal hayatımızda olduğu gibi, kaliteli ve güvenilir kaynaklar tarafından önerilmek, önerilen kişi ya da nesnenin kaliteli olduğu ve güvenilir olduğu imajını oluşturur. Google’ın da düşüncesi,’’ eğer bir web sitesi, gerçekten güvenilir ve kaliteli kaynaklardan link alıyorsa (yani öneriliyorsa ve referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir ve kullanıcılara gösterilmesi uygundur’’ şeklinde oluyor. Fakat, geçen zamanla birlikte, bu doğal bir referans ve linkleme sisteminden, tamamiyle ücretli çalışmalara ve doğal olmayan bir yapıya döndüğü için, Google PageRank değerlerini artık güncellememeye başladı. Versus'un buradaki bakış açısı, gerçekten link edinebileceğimiz çalışmalar oluşturmak yönünde. İçerik pazarlaması adlı hizmetimiz, site dışı SEO çalışmalarının temelini oluşturuyor. Kullanıcılara ilgi çekici ve paylaşılabilir içerikler sağlayarak, farklı web sitelerinde paylaşılmasına aracı oluyoruz. Tasarım ekibimiz ve içerik ekibimiz ortak çalışmalar yaparak müşterilerimizin potansiyel kullanıcılarının ilgisini çekecek ve onlara fayda sağlayacak içerikler üretiyor ve farklı web sitelerinde paylaşılmasını sağlıyor.

Site içi SEO çalışması nedir ve ne işe yarar?

Site içi SEO çalışmalarının temel amacı, sitenin temelini oluşturan komponentlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını gözlemlemek ve bu kısımları iyileştirmektir. Versus, öncelikli olarak web sitesinin teknik incelemesiyle sürece başlar. Google botlarının doğru bir şekilde web sitesini analiz edip, kullanıcılara en doğru şekilde indexlenmiş sayfalar sunabilmesi adına, web sitesinin performansı ve teknik kısımları iyileştirilir. Bunu yapabilmek adına, Google botlarını birebir simüle eden araçlar kullanılır. Versus'un kendi araçlarının yanı sıra birçok farklı partnerden sağlanan site içi SEO analizi araçları da kullanılır. Bu araçların çıktıları doğrultusunda, Google’ın ve diğer arama motorlarının web sayfalarımızı nasıl gördüğünü, ne tarz hatalar olduğunu tespit edilir. Bu hataların çözümlenebilmesi adına Versus danışmanları araştırmalarını ve çalışmalarını yapar, ardından da web sitelerinin teknik ekipleriyle ya da IT departmanlarıyla çalışmalarını paylaşır. Yapılan düzenlemelerle birlikte, Web siteleri artık çok daha ideal şekilde Google tarafından indexlenmeye, çok daha fazla ilgili kullanıcıya ulaşmaya ve alakalı arama sonuçlarında yer almaya başlar.

Versus negatif SEO konusunda nasıl bir yol izliyor?

Kasten ya da bilinçsizce yapılan negatif SEO çalışmalarının en kritik noktası, doğru bir tespitin yapılabilmesi. Versus danışmanları, öncelikle negatif SEO çalışmasına maruz kaldığını düşündüğü web sitesine gelen bütün dış bağlantıları (backlink) inceler. Bu inceleme sürecini, bir tanesi kendi ar-ge çalışmaları sonucu ürettiği araç olmak üzere, 5 farklı araç üzerinden gerçekleştirir. Versus'un birçok farklı SEO aracını kullanmasının temel sebebi, en detaylı veriye ulaşarak, müşteriye maksimum verim sağlayabilecek çalışmalar teslim edebilmesidir. Bu araçlar üzerinden yapılan analizlerde, web sitesinin otoritesini negatif etkileyen bağlantılar tespit edilir. Bu bağlantılar, liste halinde toparlanır ve ardından Google’ın sağladığı reddetme aracı üzerinden kendisiyle ile paylaşılır. Bunu yapmaktaki temel amaç, bu bağlantıların tamamiyle kontrolümüz dışında sağlandığı ve web sitemizin otoritesini düşürmek için kasten yapılmış negatif bir çalışma olduğunun vurgulanmasıdır. Versus, baştan sona bağlantıların (Backlink) analizini yapar, müşterisine konu hakkında detaylı bilgi sağlar, ardından da Google Search Console üzerinden bu linklerin, web sitesi ile ilişiğinin kesilebilmesi için Disavow Links Tool üzerinden reddedilmesini sağlar ve tüm süreci tamamlar.

SEO hizmetleri için yapılan teklifler neye göre belirleniyor?

SEO hizmeti tekliflerini etkileyen birçok unsur vardır. Bunlardan başlıca en önemlileri kullanılan araçlar, danışmanlar, sitenin kapasitesi ve yapılabilecek çalışmalar, müşteriden gelen taleplerdir.

SEO’yu mu yoksa SEM’i mi tercih etmeliyim?

Bu sorunun cevabı; hedef kitlenize, bulunduğunuz sektöre, sektördeki konumunuza, belirlediğiniz KPI’lara ve bütçenize göre değişkenlik gösterebilir. Web sitenizde yaptığınız SEO çalışmaları ile uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla ROI (Return On Investment) daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz kadar başarı gösterebilirsiniz. Görüşümüz SEO ve SEM çalışmaları arasında tercih yapılması yerine sitenizin ihtiyaçlarına göre SEM çalışmalarına da belli aralıklar ile destek vermeniz yönünde olacaktır. Örneğin marka aramalarınızı içeren kelimeler için AdWords çalışmasını sürekli olarak gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse; SEM’de çok yüksek para ödediğimiz ama bize iyi dönüşüm getiren kelimeleri SEO’da da hedefleyelim ki, uzun vadede oradan tasarruf ettiğimiz ücreti farklı kelime gruplarına kaydırarak, daha efektif bir kampanya kurabilelim.

Arama motoru sonuçlarında belirli kelimelerde birinciliği garantileyen SEO ajans ya da danışmanlarını tercih etmeli miyim?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları sizin arama sonuçlarında belirli kelimelerde değil birçok farklı aramada listelenmenizi sağlar. SEO çalışmaları uzun bir süreç ve emek istemektedir. Optimizasyon çalışmalarının geri dönüşünü almanız 4 ay ila 1 yıl sürebilmektedir. Sizi hızla ilk sıraya taşıyan çalışmalar kısa vadede olumlu olsa da uzun sürede web sitenize zarar verebilir. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu geniş perspektiften bakan, bu çalışmanın iki tarafın da emeği ile gerçekleşecek bir çalışma olduğunun bilincinde bir ajans ya da danışman ile çalışmanızı öneririz.

Yeni başlayanlar için: SEO nasıl yapılır?

Dünyadaki birçok başarılı kampanyadan öğrendiklerimize göre, SEO baştan sona bir takım işi. Bir şirketin tek başına bir SEO ajansına/danışmanına hiçbir takım desteği olmaksızın ödeme yaparak bir noktaya gelebilmesi maalesef mümkün değil. Öncelikle SEO’nun bir “deneyim optimizasyonu” olduğunu anlamak ve deneyimi iyileştirebilecek tüm takımları projeye dahil etmek gerekiyor. Başta içerk üretimi, teknik düzenlemelerde IT desteği ya da ürün ekibiyle kullanıcı tanıma seanslarında elde edilen yeni fikirleri SEO’nun yapılış sürecine dahil edebiliriz.

Bilmeyenler için kısaca: SEO nedir?

Kısaca SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Günümüzde dijital pazarlama alanında en önemli alanlardan biri olan SEO, Türkiye’de de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak da biliniyor. Kullanıcılara yaptıkları sorgulara yönelik en alakalı, doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerini etkin biçimde öğrenerek bunlara göre gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamına SEO deniliyor.

Bizi Arayın +90 216 484 54 54

Bizi Arayın +90 216 484 54 54

Cumhuriyet Mh. Libadiye Cd. No: 37/3 Üsküdar/İstanbul
+90 216 484 54 54
+902166061432
bilgi@versusmedya.com

Versus Medya Agency

İşbu Web sitesi ve tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi-belge, marka ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sınai mülkiyet hakları Versus'a aittir. İşbu web sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ